Skip to content

240 New StreetOrange, NJ 07050

Built 1887

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 21, 2005

Property Information

Block1903
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
39%
Improvement Value:$169,900
61%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+4.9%
2024$10,383+14.6%
2023$9,063+3.1%
2022$8,792+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 6208, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1887