Skip to content

240 Wallace Street

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block1904
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
52%
Improvement Value:$73,400
48%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+4.9%
2024$5,754-3.2%
2023$5,942+3.1%
2022$5,764+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1889