Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
285 Main Street
Orange, NJ 07050
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2022
Property Information
Block2004
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage17,600
Acreage0.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$600,000
38%
Improvement Value:$984,000
62%
Total Assessment$1,584,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $61,934 | +4.9% |
| 2024 | $59,036 | -19.9% |
| 2023 | $73,695 | +3.1% |
| 2022 | $71,489 | +5.5% |
Property History
No events match the selected filters.