Skip to content

28 North Day Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block2004
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/1 UNIT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
45%
Improvement Value:$185,000
55%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,099+4.9%
2024$12,485-4.0%
2023$13,005+3.1%
2022$12,616+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft6,300DeedBook 20160, Page 1938

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 12362, Page 1631

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5216, Page 842