Skip to content

510 Linden Place

Orange, NJ 07050

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block2301
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$800,000
27%
Improvement Value:$2,151,000
73%
Total Assessment$2,951,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

DeedBook 12429, Page 7750