Skip to content

500 Linden Place

Orange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block2301
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,454
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,400
36%
Improvement Value:$222,500
64%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,564+4.9%
2024$12,929+11.2%
2023$11,624+3.1%
2022$11,276+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft2,454DeedBook 12059, Page 6742

Property Built

Built

Year Built: 1901