Skip to content

488 Linden Place

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block2301
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
40%
Improvement Value:$214,600
60%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,986+4.9%
2024$13,331+13.8%
2023$11,710+3.1%
2022$11,360+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,820DeedBook 20170, Page 23224

Property Built

Built

Year Built: 1889