Skip to content

43 Manor Terrace

Orange, NJ 07050

Built 1927

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block2301
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
29%
Improvement Value:$257,600
71%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,166+4.9%
2024$13,503+14.7%
2023$11,774+17.8%
2022$9,992+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20200, Page 95043

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6305, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1927