Skip to content

35 Manor Terrace

Orange, NJ 07050

Built 1911

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block2301
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
30%
Improvement Value:$226,800
70%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,715+4.9%
2024$12,120+13.8%
2023$10,653+3.1%
2022$10,334+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 20230, Page 41545

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 12230, Page 7231

Property Built

Built

Year Built: 1911