Skip to content

73 North Jefferson Street

Orange, NJ 07050

Built 1914

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block2401
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
22%
Improvement Value:$264,900
78%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,204+4.9%
2024$12,586-15.9%
2023$14,964+70.5%
2022$8,775+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 20211, Page 48629

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,625DeedBook 20200, Page 29859Recorded3/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1914