Skip to content

555 Main Street

Orange, NJ 07050

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$8,700,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block2401
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/WHSE.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000,000
39%
Improvement Value:$6,177,700
61%
Total Assessment$10,177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$397,948+4.9%
2024$379,323-11.5%
2023$428,639+3.1%
2022$415,810+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$8,700,000

To:

Sq Ft91,291DeedBook 20181, Page 5594

Property Built

Built

Year Built: 1978