Skip to content

37 North Jefferson Street

Orange, NJ 07050

Built 1884

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block2401
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,599
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
20%
Improvement Value:$337,400
80%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,438+4.9%
2024$15,668+15.2%
2023$13,600+3.1%
2022$13,193+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,599DeedBook 20220, Page 45166

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5154, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1884