Skip to content

23 North Jefferson Street

Orange, NJ 07050

Built 1904

Last Sale Price
$173,333
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block2401
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
25%
Improvement Value:$277,400
75%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,522+4.9%
2024$13,842+11.8%
2023$12,381+3.6%
2022$11,954+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,333

To:

Sq Ft2,355DeedBook 6060, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1904