Skip to content

40 Hampton Terrace

East Orange, NJ 07018

Built 1921
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block3201
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
22%
Improvement Value:$173,700
78%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$368,475
DeedBook 5527, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1921