Skip to content

8 Russ Monica Court

Orange, NJ 07050

Built 1997

Last Sale Price
$116,200
Last Sale Date
Nov 6, 1997

Property Information

Block3201
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$139,200
64%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+4.9%
2024$8,170-10.4%
2023$9,121+3.1%
2022$8,848+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,200

To:

Sq Ft2,470DeedBook 5505, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1997