Skip to content

47 Berwyn Street

Orange, NJ 07050

Built 2012
Vacant Land

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block3203
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3 UNIT PILOT
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,246
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,061+4.9%
2024$1,964-35.5%
2023$3,046+3.1%
2022$2,955+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012