Skip to content

176 Parrow Street

Orange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block3404
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
30%
Improvement Value:$268,600
70%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,069+4.9%
2024$14,364+57.3%
2023$9,132+3.1%
2022$8,859+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901