Skip to content

134 South Center Street

Orange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 4, 2003

Property Information

Block3404
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,699
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,700
34%
Improvement Value:$200,400
66%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,851+4.9%
2024$11,297+0.2%
2023$11,277+3.1%
2022$10,939+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,699DeedBook 5957, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1901