Skip to content

138 South Essex Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Aug 23, 2005

Property Information

Block3501
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/3UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
40%
Improvement Value:$367,600
60%
Total Assessment$617,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,148+4.9%
2024$23,018-3.3%
2023$23,808+3.1%
2022$23,095+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$464,000

To:

Sq Ft6,344DeedBook 6231, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1911