Skip to content

225 Lincoln Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1869

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block3801
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,700
23%
Improvement Value:$203,400
77%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,365+4.9%
2024$9,880-15.1%
2023$11,635+3.1%
2022$11,287+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,090DeedBook 12220, Page 7547

Property Built

Built

Year Built: 1869