Skip to content

229 Lincoln Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1884

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block3801
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
24%
Improvement Value:$215,300
76%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,077+4.9%
2024$10,559+16.4%
2023$9,069+3.1%
2022$8,797+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6059, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1884