Skip to content

426 Central Avenue

Orange, NJ 07050

Apartment

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block4101
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description42 UNITS
Dwellings42
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,100,000
47%
Improvement Value:$2,400,000
53%
Total Assessment$4,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$188,853+4.9%
2024$180,014+43.9%
2023$125,062+3.1%
2022$121,319+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,275,000

From:

To:

DeedBook 12472, Page 359Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$2,055,000
DeedBook 6225, Page 290