Skip to content

283 South Center Street

Orange, NJ 07050

Apartment

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Sep 11, 2013

Property Information

Block4201
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description54 UNITS
Dwellings54
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,700,000
45%
Improvement Value:$3,300,000
55%
Total Assessment$6,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$253,368+4.9%
2024$241,510+54.8%
2023$156,060+3.1%
2022$151,389-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

Sq Ft66,270DeedBook 12461, Page 3954

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 5603, Page 439