Skip to content

287 Ogden Street

Orange, NJ 07050

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block4301
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,600
30%
Improvement Value:$295,600
70%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,430+4.9%
2024$15,661+12.9%
2023$13,866+3.1%
2022$13,451+5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft2,457DeedBook 20180, Page 52000

Property Sale

Sale
$74,900

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 20170, Page 92697Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911