Skip to content

251 Ogden Street

Orange, NJ 07050

Built 1928
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block4301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
30%
Improvement Value:$212,500
70%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,867+4.9%
2024$11,311+44.5%
2023$7,826+3.1%
2022$7,592+5.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-009434-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,528DeedBook 20210, Page 7228

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 12519, Page 3805Recorded10/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928