Skip to content

293 Ogden StreetOrange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block4301
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
21%
Improvement Value:$290,500
79%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,311+4.9%
2024$13,641+32.5%
2023$10,294+3.1%
2022$9,986+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,842DeedBook 20250, Page 2387

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,842DeedBook 20210, Page 29142Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,842DeedBook 20200, Page 16436Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12339, Page 319

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 12314, Page 2553

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12201, Page 6002

Property Built

Built

Year Built: 1901