Skip to content

262 South Center Street

Orange, NJ 07050

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block4301
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,600
38%
Improvement Value:$266,000
62%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,586+5.0%
2024$15,798+9.5%
2023$14,431+3.1%
2022$13,992+5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1891