Skip to content

252 South Center Street

Orange, NJ 07050

Vacant Land

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block4301
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,910+4.9%
2024$3,727+7.5%
2023$3,468+3.1%
2022$3,364+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 20160, Page 32498

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5719, Page 616