Skip to content

552-568 Freeman Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block5003
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/WHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
89%
Improvement Value:$29,500
11%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928+4.9%
2024$10,417-10.5%
2023$11,635+3.1%
2022$11,287+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 20191, Page 9500

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5678, Page 212