Skip to content

26-28 Bell Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 13, 2011

Property Information

Block2602
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
94%
Improvement Value:$15,800
6%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,393+4.9%
2024$9,906-22.4%
2023$12,774+3.1%
2022$12,391+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 12294, Page 7829