Skip to content

476-520 Thomas Blvd

Orange, NJ 07050

Built 1974
Church/Charitable

Last Sale Price
$828,750
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block501
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCHURCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage18,194
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,943,200
62%
Improvement Value:$1,200,000
38%
Total Assessment$3,143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$62,151+1.9%
2018$60,977+2.7%
2017$59,382+4.6%
2016$56,778+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$828,750

To:

Sq Ft18,194DeedBook 20170, Page 80957

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 92306Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$487,800
DeedBook 12224, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1974