Skip to content

566 Morrow Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block6003
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/STORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
80%
Improvement Value:$50,000
20%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+4.9%
2024$9,318-8.1%
2023$10,144+3.1%
2022$9,840+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20250, Page 57605

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,376DeedBook 20250, Page 20697Recorded4/1/2025