Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
71 Glenwood Avenue
Orange, NJ 07050
Commercial
Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
May 14, 2021
Property Information
Block1702
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionGARAGES/STORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.25
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$260,000
91%
Improvement Value:$25,000
9%
Total Assessment$285,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,595 | +4.9% |
| 2024 | $16,772 | +85.9% |
| 2023 | $9,023 | +3.1% |
| 2022 | $8,753 | +5.5% |
Property History
No events match the selected filters.