Skip to content

626 Valley StreetOrange, NJ 07050

Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block6107
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,441+4.9%
2024$3,280+24.4%
2023$2,636+3.1%
2022$2,557+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5123, Page 551