Skip to content

622 Valley StreetOrange, NJ 07050

Vacant Land

Last Sale Price
$2,100
Last Sale Date
Jul 27, 1982

Property Information

Block6107
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,351+4.9%
2024$3,194+110.1%
2023$1,520+3.1%
2022$1,475+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100

To:

DeedBook NaN, Page NaN