Skip to content

628 Tremont Avenue

Orange, NJ 07050

Industrial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 4, 2011

Property Information

Block6108
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/WHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,748
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
58%
Improvement Value:$217,300
42%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,226+4.9%
2024$19,280-4.1%
2023$20,097+3.1%
2022$19,496+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft5,748DeedBook 12292, Page 2455