Skip to content

591-625 Valley Street

Orange, NJ 07050

Industrial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block6101
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/WHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
39%
Improvement Value:$236,400
61%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,108+4.9%
2024$14,401-28.8%
2023$20,230+3.1%
2022$19,625+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft3,864DeedBook 6235, Page 113