Skip to content

516 Morris StreetOrange, NJ 07050

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2007

Property Information

Block6206
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
37%
Improvement Value:$165,500
63%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+4.9%
2024$9,746+21.8%
2023$8,000+3.1%
2022$7,760+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927