Skip to content

510 Morris StreetOrange, NJ 07050

Built 1898

Last Sale Price
$156,600
Last Sale Date
Oct 2, 2003

Property Information

Block6206
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$235,000
70%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,177+4.9%
2024$12,560+13.2%
2023$11,098+3.1%
2022$10,765+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,600

To:

Sq Ft2,504DeedBook 5998, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1898