Skip to content

200 Irvington Avenue 2cSouth Orange, NJ 07079

Built 1962

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block2016
Lot1
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalitySouth Orange Village Tw
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-C1
Sq Footage788
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$70,900
54%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,284+19.9%
2024$2,739+7.4%
2023$2,549+3.2%
2022$2,470+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft788DeedBook 6064, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1962