Skip to content

25 Cerone CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0025
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,056
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
48%
Improvement Value:$239,400
52%
Total Assessment$457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,305+1.9%
2024$10,116+5.6%
2023$9,579+1.6%
2022$9,425+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 20170, Page 69252

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12241, Page 7664

Property Built

Built

Year Built: 1987