Skip to content

40 Musano CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0040
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,024
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$189,700
45%
Total Assessment$419,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,869+1.9%
2024$9,688+5.6%
2023$9,174+1.6%
2022$9,026+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 20210, Page 83872

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12198, Page 7616

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5591, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1987