Skip to content

29 Cerone CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0029
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
45%
Improvement Value:$262,100
55%
Total Assessment$480,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.9%
2024$12,185+5.6%
2023$11,538-5.1%
2022$12,154+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20191, Page 5752

Property Sale

Sale
$3,941

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20180, Page 84846Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$332,685
DeedBook 6147, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4905, Page 59