Skip to content

119 Coccio DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block105
Lot4
QualifierC0119
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionD/1696/1985
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
49%
Improvement Value:$213,600
51%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,853+1.9%
2024$12,617+5.6%
2023$11,947+1.6%
2022$11,755+3.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 20180, Page 65049

Property Sale

Sale
$230,199

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 20170, Page 82466Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$47,673

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 12456, Page 828Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5735, Page 736

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5448, Page 81

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 5099, Page 457

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5042, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1987