Skip to content

243 Crescenzi CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0243
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionD/1696/1988
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
41%
Improvement Value:$305,600
59%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+1.9%
2024$13,564+5.6%
2023$12,844+1.6%
2022$12,638+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 20210, Page 87859

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12409, Page 6019

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5557, Page 615

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5186, Page 791

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4974, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1987