Skip to content

1022 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$739,888
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0012
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionB
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,049
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$355,300
57%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,802+1.9%
2024$18,456+5.6%
2023$17,477+1.6%
2022$17,196+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$739,888

To:

Sq Ft2,049DeedBook 20230, Page 58200

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft2,049DeedBook 12499, Page 3863Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$335,845
DeedBook 5568, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1998