Skip to content

1038 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0020
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description2084/B
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,049
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$353,900
57%
Total Assessment$618,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,759+1.9%
2024$18,415+5.6%
2023$17,438+1.6%
2022$17,157+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,049DeedBook 6206, Page 30

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5924, Page 636

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5719, Page 606

Property Sale

Sale
$339,580
DeedBook 5610, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1998