Skip to content

1052 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0027
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description2084/B
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,049
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$346,000
57%
Total Assessment$611,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,682+1.9%
2024$17,357+5.6%
2023$16,436+1.6%
2022$16,172+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$561,000

To:

Sq Ft2,049DeedBook 20220, Page 4783

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,049DeedBook 20150, Page 66443Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 6183, Page 366

Property Sale

Sale
$329,111
DeedBook 5615, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1998