Skip to content

1110 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$623,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0056
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1941
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
45%
Improvement Value:$327,200
55%
Total Assessment$592,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,642+1.9%
2024$18,300+5.6%
2023$17,329+1.6%
2022$17,050+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$623,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 20240, Page 5432

Property Sale

Sale
$564,600
Sq Ft1,884DeedBook 20230, Page 43780Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 20170, Page 92511Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 12226, Page 7681

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6134, Page 717

Property Sale

Sale
$299,787
DeedBook 5686, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1998