Skip to content

1021 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0095
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1941
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
47%
Improvement Value:$298,600
53%
Total Assessment$563,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+1.9%
2024$18,162+5.6%
2023$17,198+1.6%
2022$16,922+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 20230, Page 5509

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 20160, Page 52773Recorded6/24/2016

Property Sale

Sale
$281,656
DeedBook 5584, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1998